Schizofrenie
Nejedná s o mnohočetnou poruchu osobnosti, jedinec tudíž nemá více osobností. Ani se nejedná o antisociální poruchu osobnosti (dříve známou jako ,,psychopatie”).
Jedná se o chronické a závazné duševní onemocnění, které postihuje asi 20 milionů lidí. U schizofreniků mohou být patrné i změny ve struktuře mozku, či zvýšené hladiny dopaminu. Symptomy se začínají objevovat v rané dospělosti. Prevalence je něco kolem 0,3 - 0,7%. Jde o psychotické onemocnění, což znamená, že je u jedince narušeno vnímání reality(neurózy toto nezpůsobují, ale psychózy ano).
Psychózy máme trojího druhu
- organické - způsobením poškození mozkové tkáně
- toxické - po požití psychoaktivních látek, jako např. LSD
- funkční - sem patří právě schizofrenie, dále porucha s bludy
Schizofrenie se projevuje narušeným myšlením, vnímáním, emocemi a chováním. Objevují se i nápadné psychopatologické změny:
- bludy - porucha myšlení
- halucinace - porucha vnímání
Existuje několik typů schizofrenie:
- simplexní
- paranoidní
- katatonní
- hebefrenní
Simplexní schizofrenie je méně častá, za to ale vážná. V popředí je zchudnutí prožívání, chudé myšlení a oploštělá emotivita. Jsou zde zjevné změny chování - jedinec se víc a víc uzavírá do sebe, ztrácí ,,životní sílu”. Občasné bludy a halucinace se mohou objevit, ale nejsou v popředí nemoci.
Paranoidní schizofrenie je poměrně častá. Nemoc je doprovázena halucinacemi a bludy. Pacient má třeba pocit, že ho někdo pronásleduje (např. tajná služba), nebo že je vyvolený a má za úkol zachránit svět. Bludy a halucinace mohou občas vést k nesrozumitelnému agresivnímu jednání, není to ale pravidlem a je důležité myslet na to, že tento jedinec vám nechce ublížit, jen se kvůli svým přeludům cítí v ohrožení.
Katatonní schizofrenie má v popředí poruchu psychomotoriky - bezcílný neklid. Jedinec také může naopak dlouhé hodiny setrvávat v nepřirozených polohách.
Hebefrenní schizofrenie se projevuje ,,vrtkavostí”, potrhlou aktivitou. Jedinec je znám svými nevypočitatelnými projevy, poruchou chování. Často napodobuje ostatní, vykřikuje, přihlouple se usmívá a grimasuje. Premorbidní osobnost těchto jedinců (před vypuknutím nemoci) je spíše plachá a samotářská.
Příznaky schizofrenie se dají rozdělit na:
- pozitivní (jedinec má ,,něco navíc”) - bludy, halucinace, ztráta kontroly nad chováním
- negativní (jedinci jakoby ,,něco chybí”) - oslabení nebo ztráta některých funkcí, např. oploštění emotivity, stereotypní myšlení, pasivita
Co schizofrenie dále způsobuje:
- zhoršení kognitivních funkcí - pozornost, paměť, učení
- zhoršení sociálních dovedností - nejistota v kontaktech s jinými lidmi